Cypr to wyspa różnorodności. Możemy kąpać się w morzu, a po 1,5 h jazdy samochodem zjeżdżać na nartach w górach Troodos. Posiada 4 rodzaje terytoriów: Cypr grecki, Samozwańczą Republikę Cypru Północnego, pas neutralny (czasami ma on długość nawet kilkunastu kilometrów), obszar, w którym nikt nie może przebywać, oraz bazy wojskowe Wielkiej Brytanii (obecnie część wybrzeża oraz najwyższy szczyt gór Troodos – Olympos).
Przez cały tydzień w lutym padało zaledwie 2 razy i za każdym razem było to oberwanie chmury trwające zaledwie kilka minut. Zdjęcie robione po jednym z oberwaniu chmur, dlatego widzimy zachmurzenie. Temperatura w ciągu dnia sięgała 20 stopni.
Z Krakowa możemy dostać się tanimi liniami lotniczymi Ryanair lub Wizz Air w zaledwie 3 godziny. Zaczynamy intensywne 6 dni!
Wskazówki ogólne:
- Dla ułatwienia często mówimy ‘turecka część Cypru’, jednak kraj ten z wszystkich 196 państw świata jest uznawany jedynie przez… Turcję. Używajmy więc zwrotu: samozwańcza Republika Północnego Cypru lub część okupowana.
- Zabierz ze sobą gotówkę jako, że bilety na komunikację miejską czy międzymiastową można kupić tylko u kierowcy w autobusie za gotówkę.
- Temperatura morza w lutym to około 16 stopni, czyli jest porównywalna z temperaturą w Bałtyku latem.
- W związku z tym, że Cypr jest byłą kolonią brytyjską, wszyscy mieszkańcy posługują się językiem angielskim płynnie.
- Każdy hotel/mieszkanie miało przygotowane przejściówki/adaptery do gniazdek elektrycznych, więc nie ma potrzeby zabierać ich ze sobą.
- Papier toaletowy wyrzucamy do koszy na śmieci.
Jazda po lewej stronie – nie taki diabeł straszny. Warto się do tego przekonać, szczególnie, jeśli chcemy zobaczyć nieskażoną przez człowieka naturę.
- Auta wynajmowane posiadają czerwone blachy – możemy się w związku z tym czuć bezpieczniej.
- Największym zaskoczeniem było dla nas włączenie wycieraczek zamiast kierunkowskazu – one też są umiejscowione ‘odwrotnie’.
- Cypr jest bardzo dobrze oznakowany zakazami wjazdu i nakazami jazdy w lewo, zakazami wjazdu itd. Naprawdę prawdopodobieństwo pojechania pod prąd jest ograniczone do minimum. Czasami są znaki są ustawione podwójnie.
- Dopuszczalna prędkość na autostradzie to 100 km/h, jednak jak zauważycie Cypryjczycy traktują to jako lekką sugestię.
- W miastach na ulicach dwupasmowych lewy pas służy często za… parking.
- Zdecydowanie polecam wybrać samochód z automatyczną skrzynią biegów – przyzwyczajanie się do używania biegów lewą ręką, a do tego wiele innych niestandardowych rzeczy – może być to za dużo jak na początek.
- Czujnik pasa ruchu może okazać się pomocny, gdyż nasze wyczucie lewej strony auta może być nieadekwatne do rzeczywistości.
Zdecydowanie polecam wybrać samochód z automatyczną skrzynią biegów – przyzwyczajanie się do używania biegów lewą ręką, a do tego wiele innych niestandardowych rzeczy – może być to za dużo jak na początek. Na zdjęciu ciągle podekscytowana i nieświadoma ile będzie mnie kosztowała jazda z manualną skrzynią biegów po Pafos.
Nikozja
- Jeśli udajemy się do stolicy samochodem, dobrze jest zaparkować na Municipal Parking (parking miejski) tuż przy bardzo nowocześnie zaprojektowanym Rynku Głównym. Znajduje się na nim mnóstwo miejsc do zaparkowania, a ceny nie są wygórowane. Dodatkowo będzie nas dzieliło 8 minut spaceru po centrum miasta do przejścia granicznego z Turecką Republiką Północnego Cypru.
- Zmierzając autem w kierunku stolicy próżno szukać znaku 'Nicosia’. Cypryjczycy nazywają swoją stolicę Lefkosia.
Nowoczesny rynek w Nikozji. Zaraz obok znajduję się ogromny parking z przystępnymi cenami.
Przejście do samozwańczej Republiki Cypru Północnego:
- Dla obywateli Unii Europejskiej jest możliwe za okazaniem dowodu osobistego.
- Najlepiej granicę przekroczyć przejściem pieszym na końcu ulicy Ledra. W lutym nie było kolejki.
- Po przejściu greckiej kontroli przejdziemy przez pas ziemi niczyjej, w której nie wolno nikomu mieszkać. Ujrzymy smutny obraz pięknych opuszczonych kamienic. Cypr nie jest podzielony linią. W niektórych miejscach pas niczyj to kilka kilometrów.
- Zbliżając się do murów dzielących Nikozję warto wyłączyć transmisję danych jako, że terytorium to nie należy do Unii Europejskiej i mogą zostać doliczone dodatkowe opłaty. Po stronie okupowanej znajduje się dużo miejsc z darmowym WiFi oraz mapy ułatwiające poruszanie się po centrum miasta z zaznaczonymi ważniejszymi miejscami. Ta część jest nastawiona na turystów właśnie. Jest to jak najbardziej bezpieczne. Po przekroczeniu granicy na stronę grecką długo nasze telefony były połączone z siecią turecką. Cypr Północny i Południowy jest podzielony również strefą czasową. Najłatwiej będzie nam zauważyć czy nasze telefony złapały grecką sieć przez właśnie czas na telefonie.
Konflikt na Cyprze jest zamrożony i trwa od blisko 50 lat
Pafos
- Z lotniska możemy dostać się autobusem miejskim do centrum Pafos. Przystanek znajduje się przed wejściem na lotnisko, a bilet kosztuje 1,5 euro (płatność tylko gotówką).
- Na zwiedzanie Pafos wystarczy 1 dzień, więc jeśli jesteście tu na krótki czas to proponujemy wypożyczyć auto i wybrać się do Baths of Aphrodite – miejsca gdzie Afrodyta zażywała kąpieli. Znajduje się tam darmowy parking oraz Ogród Botaniczny z darmowym wstępem. Przede wszystkim warto przejść się szlakiem Afrodyty znajdującym się w Parku Narodowym z przepięknymi widokami na lazurową wodę. Koniecznie pobierzcie aplikację mapsme, aby nie przegapić wszystkich punktów widokowych, które na trasie nie są oznaczone. Mapy działają również w trybie offline. Trasa zajmuje około 3h.
Greccy Cypryjczycy są bardzo dumni ze swoich antycznych korzeni. Wykopaliska archeologiczne w Pafos.
Złapanie odrobiny słońca w lutym – bezcenne!
- wycieczki alternatywne z Pafos:
- Avakas Gorge (ostatnie 1,5 kilometra trasy może stanowić wyzwanie dla samochodu osobowego)
- Lara Beach (plaża z żółwiami, dojazd jeepem lub buggy).
- Skała Afrodyty, czyli miejsce gdzie wyłoniła się piany morskiej radzimy odwiedzić po drodze do Limassol. Jeśli jesteście na Cyprze przez krótki czas, lepiej wybrać inne destynacje.
- W Pafos w weekendy odbywają się spotkania Couchsurfing – świetna okazja do poznania lokalsów.
Zapierające dech w piersiach widoki na nieskalaną ludzką działalnością naturę.
Kozice górskie są nastawione bardzo przyjaźnie
Wyruszamy w drogę dalej. W drugiej części artykułu znajdziecie opis wycieczki do Troodos Mountains, Limassol, Larnaki oraz opis cypryjskiego jedzenia.